Oxford IV, Erasmus+

Mám velmi ráda cizí jazyky, baví mě objevovat podobnosti mezi nimi a jsem nadšená, když mi jejich znalost usnadní poznání nových kultur a navázání nových přátelství.

Jazykové pobyty jsou úžasnou příležitostí vyzkoušet si, do jaké míry je člověk schopný použít cizí jazyk v reálném životě. Pobyt v zahraničí umožňuje poznat na vlastní kůži kulturní rozdíly, ochutnat místní speciality, a především zažít nezapomenutelné chvíle ve společnosti zajímavých lidí z celého světa, s nimiž vás spojuje právě znalost cizího jazyka a chuť se v něm stále zdokonalovat.

V letošním roce jsem měla příležitost zúčastnit se jazykového pobytu v Oxfordu, v rámci programu Erasmus +. Možnost vzdělávat se díky EU považuji za jednu z největších výhod členství v ní. Mým cílem bylo zdokonalit se v anglickém jazyce a po návratu využít jeho znalost při výuce jazyka francouzského. Moji žáci mluví anglicky lépe než francouzsky, znají řadu anglických gramatických struktur, a to mi často pomáhá právě při výkladu francouzštiny. Téměř polovina slovní zásoby v angličtině má základ ve francouzském jazyce, což je opět velkou výhodou při jeho výuce.

14 dní strávených v Oxfordu patří k nejhezčím chvílím mého života. Byla jsem okouzlená městem, nadšená výukou, poznala jsem skvělé lidi z různých koutů světa, žila v britské rodině. Oxford sálá historií a inteligencí. Měli jsme možnost prohlédnout si několik studentských kolejí, většinou i s velmi dobrým průvodcem, který nám každé místo přiblížil neuvěřitelně poutavě. Navštívili jsme místní muzea a obrovská knihkupectví. S novými přáteli jsme se snažili téměř každý večer zajít do některé z legendárních oxfordských hospůdek, ve kterých trávili své volné studentské chvíle lidé, kteří dnes „hýbou světem“.  Večeřela jsem ve společnosti velmi milého manželského páru, který se mi snažil připravit k ochutnání anglické speciality a velmi trpělivě se mnou každý večer konverzoval. Okouzlovala mě britská zdvořilost, těšila jsem se na milé chování řidičů místních doubledeckerů a na objevování skrytých oxfordských uliček bez turistů.

Lake school u mě obstála na výbornou. Jako učitelka cizích jazyků jsem často kritická k metodám výuky těch, kteří se mi snaží v oblasti jazyků něco předat. V naší oxfordské škole jsem se ani chvilku nenudila, oživila jsem si svoje znalosti a naučila se hodně nového. A především jsem se zde potkala s úžasnými lidmi. Rozuměli jsme si se Španěly, s Němci, s Bulharkou, s Italy, Korejci….Úžasné bylo bavit se o tom, jakým způsobem se vyučuje a žije v Libanonu a nasávat libanonský temperament, diskutovat o způsobech vzdělávání v jiných zemích, vyměňovat si názory. Hltala jsem krásnou britskou výslovnost naší lektorky. Měli jsme možnost vyptávat se jí na její názor na královskou rodinu, na Brexit …..a diskutovat o těchto tématech.

Vrátila jsem se odpočatá, plná nové chuti do práce a neuvěřitelně obohacená – a to nejen profesně, ale i lidsky. Ze svého pobytu čerpám při výuce a určitě velmi dlouho ještě čerpat budu. Jsme stále v kontaktu se spolužáky, se kterými si předáváme zprávy jak z našich škol, tak i z našich běžných životů. A vím, že domluvit se anglicky pro mě není problém, že je angličtina dalším jazykem, který mi pomůže otevírat svět a zpřístupní mi cestu k novým zážitkům.

Radka Chalupová, učitelka FJ, srpen 2019