Kotva
Rozvrhy
Elektronická žákovská knížka

Aktuality
Uzavírka Palackého ulice
3.12.2021

Tato uzavírka měla být původně pouze do Vánoc 2021. Prodlužuje se do 31.1.2022. Podrobnosti ZDE.

Sbírka pro Majdalenku
5.11.2021

Více informací ZDE.

Nepostrádáte něco?
24.9.2021

Obnovili jsme fotogalerii nalezených věcí. V pravém pruhu našeho webu - sekce ztráty a nálezy 2021/22.

Kroužky 2021/2022
15.9.2021

Učitelé postupně nabízejí žákům účast na kroužcích. Většinou učitel osloví přímo žáky, pro které je kroužek nabídnut. Více o kroužcích ZDE

Opět vybíráme sběr
3.9.2021

Opět vybíráme sběr! Rodiče mohou přinést starý papír do kontejneru na dvůr školy. Více informací ZDE nebo u tř. učitelky (učitele). 

Naše jedničky
20.4.2021

Víte, kdo jsou naše jedničky? Podívejte se....

Anketa
Přál/a bych si ve školní jídelně více vegetariánských jídel.
Ano
Ne
Nemám na to názor
Celkem hlasovalo: 134

Návštěva žáků z partnerské školy

Vloženo: 22.9.2014 | Autor: Chalupny | Zobrazeno: 3126x | Zatím neupraveno

     Ve dnech 16. - 18. září byla zahájena praktická část spolupráce s německou školou z Coswigu u Drážďan. 18 českých žáků se po tři dny jako hostitelé věnovalo 18 německým žákům. Komunikačním jazykem byla angličtina.

 

     První den se žáci navzájem seznámili a poté metodou hry společně objevovali naše město s jeho dějinami a současným významem. Pak si své kolegy naši žáci vzali domů. Někteří byli kreativní a večer ještě organizovali neformální společenské aktivity společně s rodiči. Druhý den probíhala na škole jazyková animace, která měla přiblížit netradičním způsobem němčinu a češtinu a tak obě strany ještě více posilovat v jejich partnerství. Odpoledne na 40 člennou výpravu čekal průzkum bojem na hrad Doubravka, při kterém musely malé čtyřčlenné týmy úzce spolupracovat při zdolávání různých úkolů fyzických a intelektuálních. Vše bylo zakončeno českým špekáčkem, pečeným na otevřeném ohni. Jak také jinak u nás? Němečtí žáci však něco takového neznají. Otevřené ohniště a schpikatscheck, to je český kulturní fenomén.

 

     Poslední den se hodně diskutovalo o odlišném myšlení Čechů a Němců a vzájemných předsudcích. Především jsme ale konkrétně hodnotili společný strávený čas. Přes mnohá nečekaná překvapení z jinakosti druhého však všichni společné setkání hodnotili velmi pozitivně jako velkou zkušenost, která je bavila. Cílem našeho projektu je seznamovat mladé lidi s okolní evropskou kulturou přímou zkušeností, neprostředkovanou medii či tradiční školní výukou. Musíme dodávat, že tím jednoznačně boříme falešné představy nás i žáků a stavíme společnou tolerantní Evropu? Tolerance je hodnota, kterou se náš světadíl může pochlubit tradičně, právě i v době současné, kdy probíhají ozbrojené konflikty, které staví své fronty na argumentech své kultury, jazyka, náboženství; je to i hodnota velmi praktická.

 

    Žáci používají pro zachování fairovosti anglický jazyk, ale kdo umí, může mluvit klidně i jinými evropskými jazyky. Pro české žáky je obratnost komunikace v nečeském jazyce v dnešní globální vesnici nutností a naše škola (s rozšířenou výukou jazyků) se takových programů, jaký jsme právě absolvovali, ujímá samozřejmě. V příštím pololetí se role hostitelů a jejich hostů obrátí. Budeme se těšit. 

 

Věra Raková a Gabriela Maršálková - organizátorky projektu za naší školu

 

 
   V minulých dnech, 16. - 18. září, nás navštívili němečtí studenti z Coswigu, malého města nedaleko Drážďan. Jednalo se o výměnný pobyt s účelem naučit se cizí jazyk a poznat naše lázeňské a historické město Teplice.
Byl připraven velmi nabitý program. První den jsme ve škole hráli plno her na sblížení s německými žáky, a poté každý odešel se svým novým kamarádem domů, kde už bylo na nás, jak ho zabavíme.

     Dalšího dne se konal výstup na hrad Doubravka, doprovázen všemi možnými úkoly a závěrečným opékáním buřtů.
   Každá zábava někdy končí, a tak naši přátelé, plní zážitků odjeli zpět do svých domovů. Tím to však nekončí. Zanedlouho je totiž navštívíme my.
    Doufáme, že se tu našim návštěvníkům líbilo, a že si s sebou odnesli samé pěkné zážitky.


Vojtěch Hrabák, žák 8. C